Глаукома – головна причина незворотної сліпоти

Глаукома – хронічна прогресуюча оптична нейропатія. Це мультифакторне захворювання очей виявляється у вигляді постійного чи періодичного підвищення внутрішньо очного тиску в зв’язку зі зміною гідродинаміки ока, що приводить до пошкодження зорового нерва. Як наслідок знижується світлочутливість сітківки і хворий помічає виникнення дефектів поля зору, з часом ці дефекти збільшуються та наприкінці захворювання призводять до повної сліпоти. Гине зоровий нерв, а разом з ним гине і зір. В термінальній стадії інколи виникає сильний біль, що може потребувати видалення очного яблука.

Згідно з даним ВОЗ, у світі кількість хворих на глаукому, складає близько 100 млн. і постійно збільшується. 4,5 млн. чоловік повністю втратили зір саме унаслідок цієї хвороби. В Україні хворих на глаукому налічується близько 220 тисяч осіб. В КНП «Катеринопільська ЦРЛ» станом 1 березня 2020 року на обліку з даним діагнозом знаходиться 182 людини.

Можна назвати декілька чинників, які збільшують ризик розвитку глаукоми: вік понад 40 років; певні захворювання (короткозорість, рання пресбіопія, катаракта, гіпотонія, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, гіпотиреоз, серцево-судинної та нервової системи і ін.), спадковість (наявність глаукоми у кровних родичів), наявність травм очей в минулому, прийом деяких ліків, тощо. Глаукома є підступною хворобою – її пусковий механізм запускається тоді, коли сукупність різних факторів ризику досягає певного потенціалу дії. Дане захворювання очей на початкових стадіях роками протікає непомітно, і як правило, безболісно. Нажаль, близько половини пацієнтів з глаукомою навіть не підозрюють про своє захворювання і вперше перевіряють зір лише тоді, коли понад 40%-50% функцій зорового нерва втрачено назавжди. Тож щорічні профілактичні огляди з тонометрією є обов’язковими для осіб старше 40 років.

Запам’ятайте, що наступні прояви повинні Вас насторожити і потрібно якомога скоріше звернутися до лікаря – офтальмолога:

 • поява райдужних кіл при погляді на електричну лампочку;
 • поява періодичного чи стійкого туману;
 • погіршення зору після фізичної праці у т.ч. зв’язаний з працею головою донизу;
 • почервоніння ока, яке супроводжується гострим болем, який не знімається прийомом анальгетиків.

Найважливішим чинником для лікування глаукоми є рання діагностика захворювання. В офтальмологічному кабінеті КНП «Катеринопільська ЦРЛ» всі бажаючі можуть перевірити стан своїх очей, пройшовши необхідні обстеження (вимірювання внутрішньо очного тиску, візіометрію, біомікроскопію, офтальмоскопію з оглядом диску зорового нерва, статичну периметрію, тест Ширмера, проба Норна та Форбса та ін.). Нещодавно з’явилася можливість проведення еластотонометрії та гоніоскопії. При необхідності для проведення додаткових надсучасних уточнюючих методів діагностики (УЗД біометрія, пахіметрія, оптична когерентна томографія, конфокальна офтальмоскопія, кінетична і статична комп’ютерна та автоматична периметрія, електронна тонографія та ін.) пацієнти скеровуються в спеціалізовані діагностично-лікувальні центри.

Глаукома – це та хвороба яка лікується за схемою призначеною лікарем. Чим раніше буде призначене лікування, тим краще воно допоможе загальмувати прогресування глаукоми, зберегти працездатність та високу якість життя. Існують спеціальні препарати для нормалізації внутрішньоочного тиску, ефективними є оперативні та лазерні методи відновлення гідродинаміки ока, наприклад при відкритокутовій глаукомі – SLT процедура (селективна лазерна трабекулопластика). Фізіотерапія – стимуляція зорового нерва і сітківки за допомогою магнітних полів чи терапевтичних лазерного променів – достатньо ефективна і зовсім безпечна. Хворим на глаукому необхідне також щорічне нейропротекторне лікування, яке можливо отримати на базі КНП «Катеринопільська ЦРЛ» завдяки співпраці медичних працівників офтальмологічного кабінету, денного стаціонару та лікарів суміжних спеціальностей. За потреби пацієнти направляються в стаціонарні офтальмологічні відділення області.

До уваги хворих на глаукому: не займайтеся самолікуванням, не застосовуйте нетрадиційні та шахрайські методи, не робіть самовільно перерви в лікуванні, ігноруйте сумнівні поради друзів та знайомих. Відмова від основного лікування завдасть непоправної шкоди Вашому здоров’ю.

Протікання глаукоми також залежить від Вашого способу життя.

 • Працюйте стільки, скільки потрібно, згідно Вашого віку та загального стану здоров’я, але не напружуйтесь. Уникайте фізичних і нервових перевантажень.
 • Перенавантаженням для Вас може стати також прополка грядок, якщо ви працюєте внахил. Прилаштуйте яку-небудь лавку, стілець – не нахиляйтесь. Що б ви не робили – читаєте, в’яжете, не сидіть з нахиленою головою і при поганому освітленні.
 • Дивитись телевізор не забороняється, але також при хорошому освітленні (не в темряві!) і в правильній позі, щоб голова не була нахилена.
 • Харчуйтесь раціонально залежно від віку, віддавайте перевагу рибі, овочевим стравам та фруктам.
 • Рідину, якщо немає для цього інших показань, можна особливо не зменшувати, але відразу випивати більше склянки не бажано.
 • Якщо Ви курець – киньте палити негайно! Нікотин шкідливий для Ваших очей.
 • Не носить тісних комірців, краваток – всього, що утруднює кровообіг в ділянці голови та шиї.
 • Для Вас дуже важливий добрий сон. Введіть в розклад дня вечірні прогулянки.
 • Витримуйте призначений режим закрапування крапель – якщо вам потрібно піти з дому надовго, не забудьте взяти їх з собою.
 • Регулярно відвідуйте свого лікаря. Навіть при стабілізації внутрішньо очного тиску, проходьте контрольні обстеження кожні три місяці.

Зір, втрачений унаслідок глаукоми, не відновлюється.

Будьте пильні у відношенні до Вашого здоров’я. Вчасно відвідуйте офтальмологічний кабінет. Це збереже Ваше здоров’я та фінансові витрати в майбутньому.

З повагою лікар-офтальмолог Поліщук Вікторія Сергіївна
та медсестра офтальмологічного кабінету Штепан Тетяна Сергіївна